رویداد‌های مهم سال ۲۰۰۷

رسم براین است رویدادهای سال گذشته را قبل از ورود به سال جدید می‌نویسند، ما که در خواب خرگوشی بودیم متوجه نشدیم کی سال نو آمد و کی سال کهنه رفت. با این‌حال و با تاخیر در ضمن پوزش از خوانندگان، اهم رویدادهای سال ۲۰۰۷ را فهرست‌وار و با تحلیل‌های آبکی بیلی و من به عرض می‌رسانم.

 

در سالی که گذشت وبلاگ «بیلی و من» بوسیله ایادی دولت «مهرورز» فیل ـ تر شد. این تجاوزبه حقوق ما آمار خوانندگان را کلی پایین آورد. البته دوستانی از طریق سدشکن و فیل ـ ترشکن و چیزشکن‌های دیگر ما را فراموش نکردند ولی خب همه که این حال و حوصله را ندارند. از طرفی بعداز این واقعه رغبت و میل نوشتن در ما سیر نزولی پیدا کرد. یادش بخیر دالکه ما همیشه می‌گفت از قصابانی که نام قصابی‌شان «صداقت» یا «حقیقت» و یا چیزی در این مایه‌هاست هرگز گوشت نخرید که از خودشان بی‌ناموس‌تر و بی‌انصاف‌تر کسی نیست.

 

درسالی که گذشت بلاگرهای عضو حزب مشارکت  مبارزه انقلابی «سکوت» را بعنوان هم تاکتیک و هم استراتژیک سرلوحه شعارهای خود قرار دادند و تمام سال ۲۰۰۷ سکوت کردند. بیلی پیشنهاد می‌کند این نوع مبارزه را به فرهنگ سیاسی اضافه کنیم و از این به بعد بگوییم مکتب «سکوتیسم» افتخار کشف چنین مکتبی هم خب بالطبع متعلق به بروبچه‌های مشارکتی و اصلاح‌طلبان حکومتی است.

 

در سالی که گذشت هروقت ما وارد وبلاگ ف.م سخن شدیم، نوشته بود: « برای خواندن این مطلب در خبرنامه گویا روی اینجا کلیک کنید» ما هم آنقدر روی «اینجا»‌ی سخن کلیک کردیم که عادتی شده‌ایم و چشم بسته روی «آنجا»ش کلیک می‌کنیم.

 

درسالی که گذشت مادر دوست مهربانم عبدالقادر بلوچ برای همیشه جهنم جمهوری اسلامی را ترک گفت و از دست این همه ریش و پشم و تزویر و ریا راحت شد. روحش شاد.

 

در سالی که گذشت مجید زهری برای ترک وابستگی به نوشتن و وبلاگ و وبگردی خودش را با دست خودش در یکی از بیمارستان‌های ترک اعتیاد تورنتو بستری کرد و بحمدالله توانست این عادت مزمن و این وابستگی حطرناک را برای همیشه کنار بگذارد. بیلی می‌گوید مجیدجان شرح این پروسه‌ی دردناک را بنویس تا اگر بنده‌خدایی دچار چنین مرضی است از تجربیاتت بهره‌مند شود.

 

در سالی که گذشت همینکه ما با مهدی جامی گفتگو کردیم شد رییس رادیو زمانه! از آنروز به بعد هی بلاگرها به ما ایمیل می‌زنند که ترا به خدا، جان بیلی، بیا و با ما گفتگو کن چون دستت خیر دارد. دنیا را چه دیدی شاید محمد افراسیابی فردا شد معاون نخست‌وزیر سوئد یا وزیر امور خارجیان.

 

در پایان رویدادهای مهم سال گذشته و بعنوان اولین سنت این وبلاگ، با مشورت بیلی، وبلاگ سال ۲۰۰۷ را انتخاب کردیم. یک لحظه چشمها‌یتان را ببندید. خب حالا می‌توانید باز کنید. بیلی و من، وبلاگ ملاحسنی را بعنوان وبلاگ سال ۲۰۰۷ انتخاب کرد. دلایل این انتخاب عبارتند از پشتکار قابل ستایش او، نوشتن منظم و مرتب، دفاع از حقوق بشر و بجای اینکه همه‌اش از درس و مشق و بدی فلان استاد دانشگاه و جون بابا و مامان دیروز تزم را نوشتم. رفتیم سینما بستنی خوردیم بنویسد به افشای جمهوری اسلامی با سبک و سیاق خودش پرداخته و به پاس  چنین کارنامه‌‌‌ی مثبتی جایزه‌ای هم برایش داریم که لطف کرده آدرسش را برای ما ایمیل کند تا جایزه بیلی و من را برایشان پست کنیم. تمام.

 

image_pdfimage_print

14 thoughts on “رویداد‌های مهم سال ۲۰۰۷

 1. سلام اسد جان
  امیدوارم خوب و خوش و سلامت باشی
  اول از همه تشکر برای مصاحبه با عمو اروند عزیز که باعث شدی علاوه بر خاطرات با خود عمو اروند بیشتر آشنا بشیم، دوم سپاس از انتخاب به جای وبلاگ ملا حسنی که اغلب طنز نوشته هاش عمیق و دوست داشنی هست!
  میگم اینجور که بوش میاد مثل اینکه جریان کباب زغالی و آبجو داره جدی میشه میگم آبجوش با من اگر از نوع اتریشی مورد پسنده 🙂 یا اصلا یه جورایی شاید بشه توی یه زمان مناسب همگی دوره هم جمع شیم! از طرف بلاگ نیوز البته هر کس با هزینه خودش که مباحث مالی قضیه رو دشوار نکنه…. به نظرت میشه واقعا؟
  بیلی و من: مهدی جان چرا نمی شود دورهم جمع شد. تنها باید قدم جلو گذاشت من برای اولین گردهمایی و کباب خوری در دانمارک حاضرم

 2. والا در نثرت که هیچ جای شک نیست.همواره روان و به روز.ما در حد سوادی که در ایران یاد گرفتیم و البته بخشی از آن را در زمان شاه و بخشی در انقلاب و میزانی در جنگ و بعدش هم … خلا صه اصلاحات و حالا هم مهرورزی! اینطور درک می کنیم که شمت اهم وقایع اتفاقیه سال گذشته میلادی را نوشتی!
  دلت بسوزدُ عوضش در سال شمسی خودمان تا دلت بخواهد اهم اتفاق افتاده و کمترینش لا اهم بوده است.
  یکیش همین سرما! که سر شما هم آمده!

 3. سلام. اولا به آقای ملا حسنی تبریک میگم برای نائل شدن به این جایزه، هر کسی نمیتونه به راحتی از آقای علمیحمدی جایزه بگیره! (ابتکار و خلاقیت آقای علیمحمدی در این رابطه قابل تحسین می باشد). دوما خدا رو شکر که از فیل تر در آمدید و به جمع غیر فیل تر ها پیوستید….مگه کسی جراٌت در افتادن با لر سهمگینی! چون شما را دارد قربان؟
  بیلی و من: سپاسگزارم

 4. در سالی که گذشت اسد علیمحمدی همچنان سخاوتمند مثل سالهای گذشته هر وقت ممکن و مقدور شد مرا مورد لطف قرار داد.
  بیلی و من: مخلصیم. راستی نمی شود در وبلاگت کامنت گذاشت یعنی باید حتما از بلاگر باشی تا بتوانی. ایمیل هم که نداریم

 5. اسد جان
  خیلی دیر آمدی از سال کهنه بیرون اشکالی ندارد ولی چرا به این سرعت سرو ته نوشته ات را بالا آوردی اگر رویدارهای سال گذشته فقط همینها بود که باید بیلی بشاشد به سال گذشته
  در ضمن اگر خواستی به ملا جایزه بدهی ما را هم خبر کن مثل اینکه ذغال خوبی در منقلت میخواهی بندازی
  بیلی و من: نوشته های طولانی در وبلاگ خواننده ی وبگرد را خسته می کند. می شد خیلی کشش داد ولی بی مزه می شد.

 6. خیلی وقت ‌است با آفای افرسیابی آشناهستم و حالا می‌بینم نیستم! کار شما عالی بود و نکات زیادی یاد گرفتم. بخاطر عمواروند (والبته شما، که این‌آشنائی هم با وساطت ایشان بود) با ضرب وزور راهم را باز کردم آمدم این‌جا و حالا می‌بینم دیرآمده‌ام و باید مدت‌ها باشم و بقیه‌ی مصاحبه‌هارا هم بخوانم. نه نبودنم دست خودم بود و نه حالا آمدنم و نه رفتنم! ولی ماهی را هروقت از آب…راستی حال بیلی چطوره؟ بهش بگید یادته پارسال عید بهت تبریک گفتم؟! امسال هم تموم شد…صد واق به این سالا!
  بیلی و من: سپاس

 7. اسد جان
  از لطف شما ممنون. بزودی یک سفر تاریخی به اروپا خواهم داشت و در نظر دارم از دانمارک و دانمارکیان همیشه در صحنه دیدن کنم. حتما به زیارت شما و بیلی هم مشرف خواهم شد.
  ولی از شوخی گذشته٬ این فکر دادن جایزه فکر خوبیه. من ضمن تشکر از لطف و محبت شما پیشنهاد میکنم به اتفاق هم یک جایزه‌ مشترکی تهیه کنیم و به یکی از وبلاگ نویسان غیر مشهور داخل کشور هدیه دهیم تا باعث تشویق و دلگرمی آنها شود. ما که آب از سرمان گذشته و بدون جایزه هم تشویق شده خدایی هستیم و کارمان را میکنیم.
  ولی اینها دلیل نمیشود که یک چلوکباب با کوبیده اضافی در دانمارک مهمان شما نباشیم.
  بیلی و من: اول که خوشحالم اگر بیایی، دوم با پیشنهادت کاملا موافقم و اگر شد
  بخواهیم بلاگ نیوز بانی این کار شود و هرساله شورای سردبیری بلاگ نیوز یک وبلاگ بقول تو غیرمشهور داخل کشور را انتخاب و هدیه ای هم بدهد. من انتخاب وبلاگ سال بیلی و من را جدی گرفته ام و اولین سالش را هم با انتخاب وبلاگ تو بعنوان وبلاگ سال البته از نظر خودم پایه گذاشتم اگر عمری بود این سنت را ادامه می دهم. بروم منقل را برای کباب آماده کنم تا تو میایی

پاسخ دهید